Jaký mají důchod exprezidenti u nás a ve světě? V Česku můžou jen tiše závidět

Průměrná výše české penze se pohybuje kolem 12 tisíc korun. Ve Francii jsou na tom o něco lépe a tamní penze jsou skoro dvojnásobné. Přesto je to stále nic oproti penězům, které bude měsíčně brát dosluhující prezident Francois Hollande.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Drastická obřízka se šíří Evropou! Uprchlík zmrzačil vlastní dceru, aby nebyla sexy! - anotační obrázek
Drastická obřízka se šíří Evropou! Uprchlík zmrzačil…

Francouzský prezident Francois Hollande bude moci po odchodu z Elysejského paláce počítat s příjmem ve výši asi 15 tisíc eur měsíčně. V přepočtu na české koruny to činí zhruba 400 tisíc. Uvedl to deník Le Figaro.

Částka, která se z našeho pohledu může zdát astronomická, je souhrnem čtyř dávek. Bude pobírat klasický politický důchod ve výši 5184 eur, jako bývalý poslanec mu dostane dalších 6208 eur, 3473 eur dostane jako bývalý člen auditního dvora a zbylých 235 eur mu budou vyplácet jako bývalému předsedovi rady kraje Correze.

To ale není vše. Podle deníku by Hollande mohl požádat o členství v ústavní řadě, což by pro něj znamenalo příjem 14.000 eur navíc. Tím pádem by se jeho důchod vyšplhal na hranici tří čtvrtin milionu korun. O tento příspěvek ale prý Hollande už nemá zájem.

Jako exprezident bude mít Hollande i tak řadu výhod. Připadne mu nárok na zařízený a vybavený byt a dvě osoby, které se o něj budou starat. K dispozici bude nadále mít auto se dvěma řidiči a ochranku.

Podobné služby si může nárokovat například i bývalý prezident Spojených států Barack Obama. Ten má podle deníku Independent po odchodu z Bílého domu nárok na penzi ve výši 200 tisíc dolarů ročně, tedy zhruba pět milionů korun. Pokud tuto částku rozpočítáme na jednotlivé měsíce, zjistíme, že se od toho francouzského důchodu zase až o tolik neliší.

O podobných financích si ale čeští prezidenti mohou nechat zdát. Miloš Zeman se nechal slyšet, že než nastoupil do funkce hlavy státu, jeho penze činila 14 tisíc korun měsíčně. Oproti tomu jeho předchůdce Václav Klaus pobírá dle dostupných informací důchod ve výši 50 000 korun a ve stejné výši pobírá i doživotní rentu.

Diskuze: Jaký mají důchod exprezidenti u nás a ve světě? V Česku můžou jen tiše závidět

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 22. února

21.02.2018 10:01 Mezi tlakovou níží nad centrálním Středomořím a tlakovou výší nad severní Evropou k nám bude proudit studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Je možné se z rakoviny vyléčit navždy? Nebo jen předstírá…

21.02.2018 10:01 Aktualizováno Pokud je někdo diagnostikován s rakovinou, rozhodně to není ta nejlepší zpráva, kterou člověk může slyšet. Pacienta čekají dlouhé léčebné procedury včetně namáhavé chemoterapie, někdy se ale může…

Sypete si do kávy sušenou smetanu? Raději to nedělejte!

21.02.2018 09:42 Aktualizováno Instantní přípravky do kávy se prodávají pod různými názvy – coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní sušená pochoutka nebo pěna do kávy. Pro zjednodušení se jim říká sušená smetana. Co je však od…

Lavině ujedu? Mýty lyžařů, které se mohou vymstít

21.02.2018 09:42 Aktualizováno Rodiny s dětmi tráví jarní prázdniny na českých i zahraničních horách. Vyplatí se zopakovat si základní fakta a pravidla, aby si rekreanti lyžování opravdu užili. Mnozí se totiž vyznají lépe v…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky