Cukrovkou trpí až milion Čechů. Viníkem je genetika a špatná životospráva, tvrdí odborníci

Počet Čechů s cukrovkou neustále stoupá. Vyplývá to z aktuálních údajů ÚZIS, podle nichž se s nepříjemnou diagnózou již v roce 2015 potýkalo bezmála 928 tisíc lidí. Odborníci se však shodují, že skutečné číslo nemocných je mnohem vyšší.

Diskuse: 0

Cukrovka, ilustrační fotografie
reklama
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes! - anotační obrázek
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes!

Vzrůstá také absolutní počet komplikací diabetu, jako třeba amputace končetiny či slepota. Cukrovka druhého typu, která tvoří naprostou většinu případů diabetu, je přitom podle odborníků často zapříčiněna špatnou životosprávou.

Report ÚZIS Stručný přehled činnosti v oboru diabetologie a endokrinologie za období 2007–2015 uvádí, že incidence nových případů cukrovky vykazuje stoupající tendenci. Z více než 56 tisíc případů v roce 2007 na více než 80 tisíc v roce 2015. Celkový počet nemocných v Česku pak tedy rovněž stoupá, a to z bezmála 805 tisíc pacientů v roce 2007 až na téměř 928 tisíc v roce 2015. Odborníci navíc odhadují, že přibližně dalších 200 tisíc nemocných není registrováno a o svém onemocnění netuší.


Vrozenou cukrovkou v porovnání s tou získanou trpí minimum lidí. Podle Zprávy o zdraví obyvatel ČR z roku 2014 cukrovka druhého typu představuje 90 až 95 % všech případů diabetu. „Obecně lze říci, že počet osob s diabetem stoupá ze dvou důvodů. Jednak hromaděním vrozených faktorů, a současně nepříznivých faktorů osobního života a prostředí, ve kterém žijeme,“ vysvětluje přednosta IKEM prof. MUDr. František Saudek, DrSc. „Úroveň naší civilizace, způsob života a změny životního prostředí přispěly k tomu, že téměř nikdo nemá problémy se zajištěním dostatečného množství kalorické potravy. Většinou je jí nadbytek. K jejímu opatření už navíc není nutná velká fyzická aktivita. Sport se stává spíše vhodným doplňkem života, ale v dostatečné míře se mu věnuje jen část obyvatel. Lidé dnes žijí v trvalém shonu a rozčilení, a často si opatřují rychle dostupné jídlo a pití s nadměrnými kaloriemi a nezdravými volnými cukry a tuky,“ dodává Saudek.

V souvislosti s nárůstem cukrovky přibývá podle zprávy ministerstva zdravotnictví Zdraví 2020 také absolutního počtu komplikací diabetu. Mezi lety 2000 a 2009 stoupl počet případů onemocnění oční sítnice o 28 %, o 71 % se zvýšil počet případů onemocnění ledvin a výskyt diabetické nohy stoupl o 16 %. Roste rovněž absolutní počet vyplývajících vážnějších důsledků. Zdvojnásobil se počet případů nedostatečnosti ledvin, o 14 % přibylo případů slepoty a o 44 % amputací končetiny.

Diabetici, zejména ti, kteří trpí metabolickou poruchou již delší dobu, se podle odborníků častěji potýkají též s poškozením vegetativního nervového systému a poruchou funkce malých cév a nervů. V důsledku toho se u nich zvyšuje náchylnost ke zraněním a vzniku infekce. „Snížené vnímání bolesti, které je způsobené poškozením nervových zakončení, vede k tomu, že si pacient s cukrovkou způsobené zranění uvědomí často až se zpožděním. Neléčí ho včas, kvůli čemuž hrozí vznik nebezpečné infekce,“ varuje Jiří Vykydal z Profi-Pedikura.cz. Podle něj dochází k drobným zraněním při běžné domácí péči, typicky třeba při úpravě nehtů či odstraňování ztvrdlé kůže. „Pokud diabetici používají ostré či špičaté pomůcky a nástroje, riskují zranění a následnou infekci. Vhodnější je používat kleště a nůžky se zaoblením a namísto kovových škrabek sáhnout po těch keramických. Pomůcky pro diabetiky jsou navíc obvykle z hypoalergenních materiálů, které se dají snadno sterilizovat,“ radí Vykydal.

Se špatným hojením ran se diabetici potýkají obzvláště tehdy, když nejsou dobře léčeni. „Špatně kompenzovaná cukrovka totiž zhoršuje schopnost organismu odolávat infekcím. Speciální situace se pak týká nemocných se syndromem diabetické nohy, kdy je špatné hojení ovlivněno i poruchou prokrvení a poškozením nervů,“ potvrzuje přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA. „Pomůcky určené speciálně pro diabetiky proto rozhodně doporučujeme užívat,“ dodává.

Zvyšování počtu lidí, kteří se léčí s cukrovkou, se přirozeně promítá také do nákladů pojišťoven. Ty se neustále navyšují. „Za rok 2010 byly náklady na diabetes ve výši zhruba 568 milionů korun, a týkaly se celkem 66 768 pojištěnců. V roce 2016 pak byly náklady už bezmála 851 milionů korun na 82 934 pojištěnců,“ potvrdila trend Elenka Mazurová, tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Diskuze: Cukrovkou trpí až milion Čechů. Viníkem je genetika a špatná životospráva, tvrdí odborníci

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Žen v IT ubývá, přitom by mohly dostat firmy z krize

23.11.2017 08:28 Je spousta zaměstnání, ve kterých si stejně dobře dovedeme představit jak muže, tak ženy. Všichni známe ženy lékařky, učitelky, manažerky, ženy v politice, a dokonce i kosmonautky, ale jak je to se…

Růst českého HDP se téměř zdvojnásobí v roce 2017, říkají…

23.11.2017 08:24 Poté, co ve druhém čtvrtletí roku 2017 dosáhla česká ekonomika meziročního růstu HDP ve výši 4,7 %, ve třetím čtvrtletí toto tempo zvýšila na 5 %, čímž výrazně překonala tržní očekávání. Analytici…

Češi objevili výhody dividendových fondů

23.11.2017 03:02 PR článek - Česká povaha velí k opatrnosti. Proto také domácím investorům trvalo řadu let, než se začali výrazněji poohlížet po výnosnějších, ale také o něco rizikovějších investicích.

5 tipů, jak zabezpečit domov proti zlodějům

22.11.2017 14:43 Podle statistik zveřejněných Policií České republiky se u nás od ledna do listopadu 2016 událo 26 150 vloupání, z toho 2 975 vloupání se událo v rodinných domech a 2 627 v bytech. Častým terčem jsou…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky