Kritická místa českých silnic? Těmto úsekům se raději vyhněte

Dopravně-bezpečnostní projekt Allianz Automapa hledá nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nebezpečných míst, která se do statistiky nově zapsala během roku 2016. Seznam vychází z databáze dopravních nehod evidovaných Policií ČR, zpracovaných podle komplexní metodiky. Jde o podrobnou celorepublikovou studii.

Ilustrační fotografie
reklama

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do Allianz Automapy jsou alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2016, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.

Aktuální etapa projektu se zabývá hledáním nových rizikových míst. Upozorňuje na lokality, které nebyly identifikovány v žádné z předchozích zpráv Allianz Automapy, a v roce 2016 splnily daná kritéria. Seznam vznikl ve spolupráci s brněnskou projekční kanceláří HBH.

„Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě,“ uvádí Radana Pochop Rusevová z Allianz nadačního fondu.

Noční můra? Jízda po silnici I/11

Tři nejrizikovější úseky z desítky nově identifikovaných mají jednoho společného jmenovatele – silnici I/11. Jízda po této komunikaci se pravidelně stává osudnou řidičům v Olomouckém, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Ve třech lokalitách vytipovaných Allianz Automapou se jen loni stalo celkem 14 dopravních nehod, z toho 10 vážných.

Vůbec nejhorší nová lokalita za rok 2016 se objevila v mírné zatáčce v Olomouckém kraji, v katastru obce Olšany na Šumpersku, a to v úseku mezi odbočkami ze silnice I/11 směrem na Bohutín a na Vyšehoří. Během loňského roku se zde staly celkem čtyři dopravní nehody, které způsobily těžká zranění sedmi pasažérům.

Druhá nejrizikovější lokalita v rámci žebříčku nových míst je k nalezení přesně na hranicích Královéhradeckého a Pardubického kraje. Jde o nájezd na dálnici směrem do Prahy v katastru obce Praskačka, formálně stále v okrese Hradec Králové. Na zdejší I/11 se loni stalo celkem šest dopravních nehod, během nichž jeden člověk na místě zahynul, a čtyři se těžce zranili. Další čtyři osoby vyvázly s lehkými poraněními.

Nově se v žebříčku objevila také křižovatka na okraji obce Mokré Lazce v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. V roce 2016 se zde staly čtyři nehody, během nichž se dva lidé těžce zranili, a deset lidí si odneslo poranění lehká. Skončila celostátně na 3. místě.

Z top desítky nejnebezpečnějších úseků se v roce 2016 hned po dvou nových lokalitách objevilo v Královéhradeckém, Středočeském a Jihočeském kraji. Naopak radovat se mohou obyvatelé Karlovarského kraje a Vysočiny. Ke vzniku nových rizikových lokalit pro nehody s těžkými osobními následky zde loni vůbec nedošlo.

Žebříček nových kritických míst na základě analýzy Allianz pro rok 2016

Celostátní pořadí Silnice Kraj Katastr Nehod za rok 2016 celkem Zraněné osoby
SZ TZ LZ
1 I/11 Olomoucký Olšany 4 0 7 0
2 I/11 Královéhradecký Praskačka 6 1 4 4
3 I/11 Moravskoslezský Mokré Lazce 4 0 2 10
4 I/38 Středočeský Nepřevázka 5 1 3 3
5 I/4 Středočeský Jíloviště 4 0 4 2
6 I/13 Liberecký Mníšek 2 1 2 2
7 I/50 Zlínský Veletiny 2 1 2 1
8 I/20 Jihočeský Předotice 2 1 2 0
9 I/33 Královéhradecký Předměřice n/L. 3 1 2 0
10 I/3 Jihočeský Č. Budějovice 2 0 3 3

Zkratky: SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění.

Allianz nezůstává pouze u statistik. Ve spolupráci se společností 3M vybrané nehodové úseky upravuje, a přispívá tak ke snižování nehodovosti.

Specialisté na dopravní bezpečnost se díky Allianz nadačnímu fondu aktuálně činí v Libereckém kraji. Reflexní dopravní značení přibyde v „esíčku“ při vjezdu do obce Zahrádky na Českolipsku. Úpravou nedávno prošla také dlouhodobě nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Šenovem a Havířovem v Moravskoslezském kraji.

V minulosti byla opravena hned dvě na sebe navazující nehodová místa ve Zlínském kraji, v katastru obcí Buchlovice a Staré Hutě. Dále lokalita u Řevničova na Kladensku ve Středočeském kraji, nebezpečné místo u Lhoty pod Libčany v Královéhradeckém kraji, předtím lokalita u Toužetína na Lounsku a v Milíně na Příbramsku.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky