Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nepromokavé oblečení škodí lidem? EU zakázala užití látek, které nepropouští vodu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Oděvní a obuvnický průmysl čeká menší revoluce. Evropská unie se rozhodla zakázat průmyslové užití perfluorokarbonů, látek, které mají unikátní vlastnost nepropouštět vodu dovnitř. V praxi to znamená, že řada firem vyrábějící nepromokavé oblečení a boty bude muset vymyslet novou alternativu, což vůbec nebude jednoduché. Češi se tak mohou rozloučit například s technologií typu Gore-Tex.

Pořídit si nepromokavou bundu, mikinu či boty už dnes není nic výjimečného. Dřívější výsada vyznavačů outdoorového oblečení se postupně rozšířila mezi širokou veřejnost a většina z nás má doma nějaký ten kousek oblečení, který nepromokne.

Při výrobě nepromokavých membrán se používají perfluorokarbony (PFC), tedy skupina látek, která na uhlík neváže vodík, ale fluor. V praxi funguje tak, že membrána dokáže propustit vlhkost ven, dovnitř ale nikoliv. Díky tomu se z lidského těla může odpařovat pot, zároveň ale zůstane při dešti suché. 

Perfluorokarbony jsou navíc tepelně stabilní a obsaženy prakticky ve všem kolem nás. Najdeme je nejen v bundách, ale i kalhotách, stanech, taškách, kobercích, nádobí a dalších předmětech každodenního užití. Mají ale i své stinné stránky, velmi dlouho se totiž rozkládají. Hromadí se v přírodě, ve vodě, vzduchu a zůstávají zde stovky let.  Nebezpečné jsou i pro člověka. Jde totiž o toxické látky, které se dostávají do lidského těla. A to se Evropské unii nelíbí, proto se je rozhodla v prosinci zakázat. Nařízení, které přejde do zákonů evropských zemí, má letos v dubnu schválit europarlament. Poté budou mít členské státy 36 měsíců na to, aby se novému nařízení přizpůsobily.

Nutno dodat, že řada firem již s touto látkou nepracuje a neustále hledá možné alternativy, jiné ale budou teprve muset přijít na to, jak zachovat kvalitu a nejlépe i cenu s využitím jiných materiálů. Kupříkladu nejrozšířenější technologie co se nepromokavosti týče, Gore-Tex, tuto látku používá dodnes, a její nahrazení bude stát nemalé peníze, které následně zaplatí kupující.

Některé světové značky ale berou nová nařízení jako výzvu. Adidas, Nike nebo Puma se rozhodly odstranit perfluorokarbony z jejich obuvi a oděvů a nedávno si na tom postavily poměrně rozsáhlou kampaň. Otázkou ale zůstává, jak hodně zahýbe s trhem plošný zákaz této látky a dočkáme-li se zdražení nepromokavého oblečení, o jak velké půjde.

Témata:  EU Oblečení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy