Lidstvo směřuje k zániku, varuje vědec Stephen Hawking

Naší planetě reálně hrozí zničení. Tvrdí to jeden z předních světových vědců Stephen Hawking. Brexit či zvolení Donalda Trumpa je podle něj důkazem, že se lidé cítí být podváděni svými vůdci. Světoznámý teoretický fyzik to uvedl v komentáři pro deník The Guardian.

Diskuse: 4

Stephen Hawking
reklama
České miss Švanterové se splnil sen! Potkala tuhle hollywoodskou hvězdou! - anotační obrázek
České miss Švanterové se splnil sen! Potkala tuhle…

V textu Hawking poukazuje, že v USA i Velké Británii lidé nedávno zjevně odmítli elity. Jakkoliv to na první pohled nemusí být zřetelné, občané se tímto způsobem sami podílejí na nejnebezpečnějších okamžicích pro vývoj lidstva „Ať už si myslíme cokoliv o volbě Britů, kteří odmítli členství v Evropské unii, a o rozhodnutí Američanů, kteří podpořili Donalda Trumpa jako příštího prezidenta, není pochyb o tom, že je to vyjádření hněvu těch lidí, kteří cítili, že jsou svými vůdci zapomenuti," domnívá se vědec.

Důležité proto podle něj je, jak na věc elity zareagují. „Měli bychom odmítnout tyto hlasy jako příliv krutého populismu?" táže se. „Já se domnívám, že by to byla příšerná chyba," varuje Hawking.

Obavy těchto lidí o ekonomické dopady globalizace a zrychlování technologických změn jsou podle vědce naprosto pochopitelné. „Automatizace továren již zdecimovala pracovní místa v tradiční výrobě a vzestup umělé inteligence pravděpodobně rozšíří tuto destrukci na pracovní místa hluboko ve středních vrstvách," myslí si. To pak podle něj ještě urychlí prohloubení ekonomické nerovnosti po celém světě.

Nerovnost mezi lidmi je viditelnější než kdy dříve

To na druhou stranu přinese velké zisky – ale jen pro velmi malou skupinu lidí. Těm navíc bude stačit zaměstnat jen malou skupinu osob. „To je nevyhnutelné, je to pokrok, ale je to také sociálně destruktivní," upozorňuje Hawking. V důsledku toho i dalších problémů mnozí lidé vidí, jak jejich životní úroveň i schopnost vydělávat si na živobytí mizí. „Není tedy divu, že hledají nové dohody, které by mohly Trump a Brexit reprezentovat," domnívá se vědec.

Poukazuje také na další nezamýšlený důsledek globálního šíření internetu a sociálních médií - ostrá povaha těchto nerovností je dnes díky nim mnohem výraznější, než tomu bylo v minulosti. „Pro mě je schopnost používat technologii pro komunikaci osvobozující a pozitivní zkušenost. Bez ní bych nebyl schopen pokračovat tolik let v práci. Ale také to znamená, že životy nejbohatších lidí v nejvíce prosperujících částech světa jsou mučivě viditelné pro všechny uživatele, i chudé, kteří mají přístup k telefonu. A protože v současné době v subsaharské Africe existuje více lidí s telefonem, než s přístupem k čisté vodě, bude to brzy znamenat, že téměř nikdo na naší stále více přeplněné planetě nebude moci nerovnosti uniknout," vysvětluje.

Lidé hledají svůj sen, vzniká ekonomická migrace

Důsledkem toho je, že lidé z venkovských oblastí touží po životě ve městě. Často pak ale zjistí, že tato jejich vysněná „instagramová nirvána" není k dispozici. Proto hledají štěstí za mořem – čímž vzniká stále větší skupina ekonomických migrantů hledajících lepší život. „Tito migranti zase vyvolají nové požadavky na infrastrukturu a ekonomiky zemí, do kterých oni přijdou, což podkopává toleranci a dále podněcuje politický populismus," popisuje.

„Pro mě je důležitým bodem to, že dnes, více než kdykoliv předtím, náš druh musí spolupracovat. Stojíme tváří v tvář ohromným výzvám v oblasti životního prostředí, klimatických změn, produkce potravin, přelidnění, likvidace jiných druhů, epidemiím či okyselování oceánů. To vše je připomínkou toho, že jsme v nejnebezpečnějším okamžiku vývoje lidstva," domnívá se.

Bariéry musíme bořit, ne stavět

„Nyní máme technologii, kterou je možné zničit planetu, na které žijeme. Ale nemáme takové technologie, abychom mohli utéct. Možná za pár set let založíme lidské kolonie mezi hvězdami, ale teď máme jen jednu planetu, a musíme spolupracovat při její ochraně. Proto musíme lámat bariéry a ne stavět hranice mezi národy. Pokud máme příležitost to udělat, světoví vůdci musí vědět, že v tomto všem selhali a selhávají," píše Hawking.

Zdroje jsou podle něj stále více soustředěny v rukou několika málo lidí - a my se budeme muset naučit dělit mnohem více než je tomu v současnosti. „Nejen pracovní místa, ale i celá odvětví mizí. Musíme pomáhat lidem s rekvalifikaci pro nový svět a podporovat je finančně, zatímco tak budou činit. Pokud se komunity a ekonomiky nemohou vyrovnat s aktuální úrovní migrace, musíme udělat více pro podporu globálního rozvoje, protože to je jediný způsob, jak přesvědčit miliony těch, kteří se chtějí stěhovat, aby usilovali o svou budoucnost doma. Můžeme to udělat, jsem obrovský optimista, když jde o můj druh," dodává na závěr Hawking.

Témata: Stephen Hawking

Diskuze: Lidstvo směřuje k zániku, varuje vědec Stephen Hawking

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 4, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 4 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce…

20.04.2018 14:14 Aktualizováno Jeden z nejslavnějších francouzských herců Alain Delon (82) poskytl rozhovor pro zvláštní vydání týdeníku Paris-Match. Mimo jiné uvedl, že je mu z dnešní doby na zvracení a že tento svět opustím bez…

Podnikatelské odbory zkontrolovaly práci Finanční správy a…

20.04.2018 13:49 Za Podnikatelské odbory jsme zveřejnili dva případy kontrol EET. V obou jsme našli závažná pochybení kontrolující Finanční správy a upozornili jsme na ně. Alarmující je nejen samotný způsob, jednání…

Aqualand Moravia se rozšiřuje. Co se změní?

20.04.2018 13:32 Nejmodernější tuzemský aquapark – Aqualand Moravia – otevře 1. května zcela nové prostory. Denní lázně poskytnou svým návštěvníkům soukromí, klid a nadstandardní služby. Hostům bude k dispozici 20…

Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější…

19.04.2018 14:08 Aktualizováno Časopis dTest přinesl srovnání levných potravin z Německa, Rakouska, Slovenska, Polska a Česka. Cílem testu bylo poukázat na rozdílnou kvalitu chlazených a mrazených výrobků, které jsou v dané…

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky