Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šumava v ohrožení? Hrozí, že přijde o status Národního parku

Šumava
Šumava
Foto: Pixabay

Pokud má Šumava zůstat národním parkem, musí splnit mezinárodní kritéria. Světový kongres Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) přijal rezoluci, v níž Česko vyzval k nápravě péče o Šumavu.

Česká republika musí splnit minimálně dvě podmínky, aby Šumava mohla i nadále zůstat národním parkem. Musí se zvýšit rozloha takzvaného bezzásahového území alespoň na 30 procent plochy Šumavy. V současnosti zabírají asi 23 procent území.

Území ponechané přírodě má ale Česko ještě zvětšovat a hlavně k tomu navrhnout závazný harmonogram, který bude respektovat vědecká doporučení. Čistě přírodní oblast se má do roku 2030 zvýšit na nejméně polovinu rozlohy.

Podobně kongres IUCN apeloval i na Německo kvůli sousednímu národnímu parku Bavorský les a Rakousko s chráněným územím Böhmerwald-Mühltäler. I tyto země by měly spolupracovat a dodržovat jednotné zásady péče o parky.

"Mezinárodní komunita vždy oceňovala závazek České republiky chránit jedinečné a celosvětově významné šumavské ekosystémy v tak obrovském národním parku. Je ale důležité, aby státy své závazky skutečně plnily," uvedl po jednání předseda expertní skupiny IUCN Vance Martin.

"Členové IUCN vyjádřili své znepokojení nad možností realizace komerčních projektů, které mohou na Šumavě ničit přírodní hodnoty parku, a své přání, aby zde byla dále udržována vysoká úroveň ochrany přírody," doplnil Martin.

Čeští představitelé i ochránci přírody a aktivisté rozhodnutí přivítali. Podle ředitele NP Šumava Pavla Hubeného už na požadavcích rezoluce pracují.Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.

Témata:  Šumava

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy