Očkování, pas a čipování. Připravte pejska na cestu do ciziny

Chystáte se na dovolenou a svého psího mazlíčka berete sebou? V první řadě je třeba ohlídat legislativní podmínky, za jakých smíte do konkrétní země se zvířetem cestovat.

Diskuse: 0

Štěně, ilustrační fotografie
reklama
To je fáro! Jamie Foxx, přítel Katie Holmes, koupil tento klenot - anotační obrázek
To je fáro! Jamie Foxx, přítel Katie Holmes, koupil tento…

Do zahraničí by mělo zvíře cestovat v dobrém zdravotním stavu. Proto je dobré požádat veterináře o preventivní zdravotní prohlídku. Zkontrolujte si platnost očkování a odčervení, pokud by měla vypršet během pobytu v zahraničí, nechte pejska přeočkovat alespoň týden před plánovaným odjezdem.

Exotické země bohužel představují pro pejsky vyšší riziko v podobě nemocí parazitárního a bakteriálního původu. Ve vašem vlastním zájmu si zjistěte eventuální výskyt nakažlivých chorob přenosných na psy a pokud lze, nechte jej naočkovat.

Komáři přenášejí původce srdeční červivosti a muchničky jsou zodpovědné za přenos leischmaniózy. Tato onemocnění se vyskytují zejména v zemích kolem Středozemního moře, tedy v Chorvatsku, Černé Hoře, Itálii, Řecku, Francii, Španělsku a severní Africe.

Lékaři proto také doporoučejí používání antibakteriálních přípravků, ideálně v kombinaci s repelentem. Tak zvíře ochráníte před kontaktem s parazitem i před přenosem onemocnění. "Obvykle doporučuji repelent, dobře se osvědčil Advantix spot-on," uvedl MVDr. Ivan Stuchlík.

Cestování jedině s pasem

Některé země vyžadují stanovení sérologické hladiny protilátek proti vzteklině. Bez nich vás nemusí pustit přes hranice, proto je vždy lepší si požadavky každé země prověřit. Na odběry zajděte včas, na výsledky budete čekat.

Zejména v exotických zemích mohou vyžadovat i jiná specifická očkování, eventuálně karanténu. Informovat se můžete na Státní veterinární správě nebo na velvyslanectví příslušné země.

A můžete vyrazit

Na cestu je dobré vyrazit v chladnějším počasí, nejlépe brzy ráno nebo večer. Pejska na cestu řádně vybavte. Zajistěte na cestu dostatek oblíbeného krmiva i vody. Ideálně zabalte i psí hračku a deku.

V horku je možné chladit hřbet a tlapky zvířete mokrým hadrem. Existují i speciální oblečky na léto, které pejska ochladí. Nedovolte psovi chladit se vykláněním hlavy z okna za jízdy, hrozí mu tak zánět spojivek.

V průběhu cesty nezapomeňte psa pravidelně venčit. "Nikdy nenechávejte zvířata v uzavřeném autě za slunečného dne. Na dovolené také pejska příliš nevystavujte slunci, vodu pro něj mějte ideálně vždy u sebe," uzavřel Ivan Stuchlík.

Diskuze: Očkování, pas a čipování. Připravte pejska na cestu do ciziny

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Spánek po obědě může uškodit zdraví? Není to dobrý nápad,…

20.01.2018 12:08 Aktualizováno Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli kachna a kupa knedlíků. Nejnovější vědecké poznatky ovšem ukazují, že šlofíky mohou i pořádně uškodit…

Předpověď počasí na noc a neděli 21. ledna

20.01.2018 11:06 Počasí u nás ovlivní frontální vlna spojená s tlakovu níží postupující přes Alpy dále k východu, informuje ČHMÚ.

Ceny za elektřinu od letošního roku podraží. Kolik si…

20.01.2018 10:45 Málokterá domácnost by se v současnosti obešla bez elektřiny. Jsme na ni každodenně závislí a její spotřeba stále roste. Podle energetických expertů by se do roku 2050 v České republice měla dokonce…

Osobní bankrot? Vláda chce zmírnit podmínky

19.01.2018 19:38 I přes některá pozitivní opatření minulé vlády je v České republice stále vedeno okolo 4, 5 milionu exekucí. Nelepší se ani situace tzv. vícečetných exekucí. Zhruba polovina lidí s exekucí jich má na…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky