Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Místo neschopenky zdravotní volno, plně placené. Jste pro?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zdravotní volno místo neschopenky. A ještě k tomu plně placené. S tím počítá nový návrh ČSSD, díky kterému by zaměstnanci od zaměstnavatele povinně dostávali pět dní zdravotní dovolené ročně.

Současný systém vyplácení dávek v nemoci je nastaven tak, že mnoho lidí raději nemoc přechází, jen aby nepřišli o část příjmu. Platí totiž, že první tři dny pracovní neschopnosti nedostáváte ani korunu a v dalších dnech dostáváte jen zlomek platu.

Mnoho zaměstnavatelů už dnes poskytuje jako jeden z benefitů tzv. sick days. Jejich princip spočívá v tom, že když se necítíte nejlíp, vyležíte se doma, ale zaplatí vám úplně stejně, jako byste byli v práci. A nemusíte kvůli tomu ani utíkat k doktorovi, ani si vybírat dny volna. Obvykle se zdravotní volno pohybuje v rozmezí 3-5 dnů, ne všichni zaměstnavatelé ale tento benefit nabízejí.

To chce změnit vládní ČSSD. Ta přišla s návrhem, který by zaměstnavatelům ukládal povinnost poskytnout zaměstnancům pět dní zdravotní dovolené, která by byla plně placená. Návrh musí nyní projednat parlament, pokud bude schválen, mohl by začít platit od příštího roku.

Doposud se přitom počítalo s návrhem zákona, který by obnovil vyplácení nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci. Firmám měly být na oplátku sníženy odvody na nemocenském pojištění. Tento návrh by ale měl být nahrazen zdravotním volnem, pokud ho poslanci schválí.

Témata:  nemocenská zdraví

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy