Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku je málo uhlí, lidé na něj čekají i měsíc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Přísloví sůl nad zlato by se letos mohlo změnit spíše na uhlí nad zlato. Ačkoli je Česko důlní velmocí, není čím topit. Distributoři mají prázdné sklady a domácnosti čekají na dodávku topiva klidně i měsíc. Na uhlí se dokonce vypisují pořadníky a kdo si neobjednal s předstihem, nebude mít čím topit.

Doly situaci omlouvají vysokou poptávkou na začátku topné sezóny, distributoři ale mluví o triku na vládu, aby zrušila těžební limity.

V situaci jako je Michal Tlapák z Petrovic nedaleko Ústí nad Labem. jsou teď tisíce domácností v zemi. Sklepy jim zejí prázdnotou. Aby měli čím topit, jezdí si pro zbytky uhlí alespoň s kbelíky.

Ani prodejci uhlí na tom nejsou o moc lépe. Prázdné sklady by teď klidně mohli pronajímat. Kdo z nich dostane kamion uhlí jednou za dva týdny, je šťastlivec.

Už několik týdnů se na uhlí dělají pořadníky. Jenže čekací doby se neustále prodlužují. Teď už si počkáte klidně i měsíc. Seznam zákazníků, kteří čekají na uhlí do ekologických kotlů už teď má u jednoho prodejce 13 listů A4. A každým dnem přibývají další zájemci.

Podle důlních společností, které dodávají uhlí do celé republiky, může za jeho nedostatek vysoká poptávka kvůli dotacím na ekologické kotle.

Kvůli nedostatku začalo uhlí i pomalu zdražovat. Zatím přibližně o 3 koruny na metrák.

Témata:  uhlí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

23. dubna 2024 9:29

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy