Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza Nagyová: Bylo vše jinak? Nové informace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Jana Nečasová (dříve Nagyová) měla podle obžaloby využít Vojenské zpravodajství ke sledování bývalé manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase Radky Nečasové. Podle zpravodajců tomu ale bylo jinak a Nečasovou naopak chránili. Vyplývá to z výpovědí, které získal deník MF Dnes.

"Před domem Radky a Petra Nečasových tajně postává hlídka vojenských zpravodajců. Je říjen 2012 a zpravodajci dostali příkaz zjistit, zda rodině předsedy vlády nehrozí nějaké nebezpečí. Hlídají vždy v době od odjezdu Petra Nečase z domu až do večera nebo do chvíle, kdy se premiér vrátí. Jakmile jeho tehdejší žena Radka odjíždí pryč, mají se za ní vydat a sledovat, zda někdo nejede za ní, aby mohli vyloučit, že ji někdo sleduje. Před domem pozorují, zda se v jejich ulici, kolem domu či auta nemotají nějací podezřelí lidé."

Těmito řádky popisuje deník akci, kterou několik špionů Vojenského zpravodajství popsalo vyšetřovatelům. Podobně popisuje případ sama Nagyová, která stejně jako zpravodajci tvrdí, že jí záleželo na bezpečí premiérovy tehdejší ženy. "Šlo jen o to, aby se vyvrátily obavy, zda paní Radka Nečasová není v nebezpečí," uvedl dříve její advokát Eduard Bruna.

I přesto několik svědků z Vojenského zpravodajství přiznalo, že ačkoli měli provádět ochranu před sledováním, v tomto případě se některé věci děly nestadardně. Při kontrasledování je totiž pode odborníků obvyklé, že ten, komu hrozí nebezpečí, je o ochraně informován.

Žalobci se ale nadále domnívají, že cílem akce nebyla ochrana proti sledování, nýbrž sledování samotné. Proto Nagyovou a dva exšéfy rozvědky a zpravodajce ze zneužití Vojenského zpravodajství obžalovali.

Jak upozorňuje deník, policejní verzi o sledování odmítá také obhájce někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy, který střídal Ondreje Páleníka, za něhož éry celá akce odstartovala. "Klient říká, že když přišel na Vojenské zpravodajství, běželo x akcí a tato byla jednou z nich. Podle mě nešlo o porušení zákona, neboť v žádném případě nešlo o sledování. Klient říká, že když se po týdnu v jeho funkci ukázalo, že nebezpečí nehrozí, tak se akce zastavila," cituje deník obhájce Kovandy Jiřího Matznera.

Témata:  soudy Jana Nagyová

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy