Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gazprom čekal obrovský zisk. Skončil ale ve ztrátě 160 miliard korun, poprvé od roku 1999

Gazprom
Gazprom
Foto: reprofoto Reuters via YouTube

Ruský plynárenský gigant Gazprom skončil za loňský rok ve ztrátě ve výši 629 miliard rublů (tj. cca 160,1 miliardy korun). Přitom ještě v roce 2022 vykázal čistý zisk 1,2 bilionu rublů (cca 305,4 miliardy korun). Uvedl to server Kommersant.

Hlavním faktorem, který stojí za finanční ztrátou je propad prodeje plynu do Evropy, který meziročně klesl o více než polovinu, jak uvedla agentura Reuters.

Naposledy Gazprom vykázal čistou ztrátu (79,279 miliard rublů) na základě výsledků z roku 1999. Ve všech ostatních letech byla společnost zisková.

Analytiky tento hospodářský výsledek zveřejněný firmou doslova překvapil. V anketě nezávislé ruské agentury Interfax očekávali, že Gazprom vygeneruje čistý zisk 447 miliard rublů. Akcie ruského gigantu na burze v Moskvě ihned reagovaly poklesem o 3,3, jak dodala agentura Reuters.

Zpráva společnosti také uvádí, že investice by mohly v roce 2024 ještě klesnout o 16 %. Zároveň se tržby z prodeje plynu přímo snížily na 3,125 miliardy rublů, což by bylo dvakrát nižší než loni. Kapitálové investice v roce 2023 dosáhly 3,119 miliard rublů, což je o 277 miliard rublů více než v předchozím roce.

Evropa dlouho dominovala u Gazpromu jako hlavní vývozní trh. Situace se však začala měnit poté, co Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Evropa začala postupně nahrazovat ruský plyn jinými zdroji, zejména LNG. Gazprom, jako monopolní exportér plynu z Ruska, se stal výraznou obětí západních sankcí. Dodávky plynu do Evropy se loni propadly o 55,6 %. Společnost od roku 2023 nezveřejňuje své exportní statistiky.

Témata:  Gazprom Rusko zemní plyn

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

V roce 2023 vzniklo 650 nových veřejných dobíjecích stanic, o 16 % více než v předchozím roce. Celkově je nyní v provozu 2 392 stanic s 4 892 nabíjecími body. Poptávka po nabíječkách díky vysokorychlostnímu nabíjení a dynamickému řízení stanic stále roste a v letošním roce se očekává další zvýšení nově instalovaných stanic. Česko s 24 239 registrovanými elektromobily i tak patří mezi země s nejnižším podílem bateriových elektrických vozidel v rámci Evropské unie.