Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak je to s možností úřadů nahlížet na účty žadatelů o dávky?

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

V médiích se objevila řada zpráv, které se týkají údajného prolomení bankovního tajemství v souvislosti s vyřizováním sociálních dávek v návaznosti na novou legislativu. Fakta jsou taková, že navržená úprava pouze umožní operativně ověřit žadatelem tvrzené skutečnosti o jeho majetkových poměrech. To vše na základě zákona a vždy se souhlasem klienta. Dojde tak ke zrychlení vyřizování dávek. Úprava by se navíc týkala pouze pomoci v hmotné nouzi a humanitární dávky.

„Tento postup jsme navrhli hlavně proto, abychom výrazně zjednodušili a urychlili proces kontroly výplaty dávek. Navržená úprava umožňuje na dálku ověřit žadatelem tvrzené skutečnosti o jeho majetkových poměrech, tedy existenci účtů a finančních prostředků na nich. Navíc vždy postupujeme se souhlasem klienta. Podmínkou pro přiznání dávky je právě souhlas žadatele, že úřad může ověřit potřebné skutečnosti. O porušení bankovního tajemství tedy nemůže být řeč, protože vše je podpořeno právními předpisy. Celý návrh jsme navíc konzultovali s Českou bankovní asociací,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).V rámci novely je navržena úprava zákona o pomoci v hmotné nouzi, Lex Ukrajina, (z. č. 66/2022 Sb.) a zákona o bankách. Umožňuje na dálku ověřit informace, které žadatel při žádosti o dávku poskytuje Úřadu práce ČR. Předloha vychází ze základního principu pomoci v hmotné nouzi, který je v příslušném předpise již dlouhá léta zakotven. V minulosti bylo také rozhodnuto Nejvyšším správním soudem, že ÚP ČR může vyžadovat výpisy z účtů vedených u bank a není to v rozporu se zákonem.

Žadatel již nyní musí prokázat, že je v hmotné nouzi a mimo jiné doložit výpis z účtu. Jedná se o základní podmínku poskytnutí této formy pomoci. Žadatel musí využít veškeré dostupné prostředky pro zlepšení své situace a podpora státu je tedy odůvodněná. „Rozhodně ale úprava neznamená, že by banky najednou měly svévolně sdělovat úřadům veškeré informace týkající se klientů a jejich rodinných příslušníků. Pouze na konkrétní dotaz odpoví úřadu práce, který hodnotí nárok na dávku,“ doplnil ministr Jurečka. Poskytovanými informacemi podle návrhu budou pouze údaje o číslech účtů, o jejich stavu a změnách. Toto ověření se ze strany Úřadu práce ČR děje pouze z důvodu posouzení nároku a výše dávky pomoci v hmotné nouzi a humanitární dávky. „Úřad rozhodně nebude mít možnost nahlížet do povahy platebních transakcí a třeba sledovat, co si žadatel zakoupil. I tyto informace se ve veřejném prostoru objevily a nezakládají se na pravdě. Neplánujeme zavádět nějakého 'Big Brothera',“ zdůraznil ministr Jurečka. Předpokládaná účinnost novely je plánována na 1. 7. 2024, a to i s ohledem na čas potřebný k zajištění technického řešení.

Témata:  sociální dávky Ministerstvo práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy