Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nižší DPH na vodu z kohoutku bude pouze bez ochucení sirupem nebo ovocem. List máty nevadí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Plánovaná snížená sazba DPH 12 procent má být při prodeji kohoutkové vody za předpokladu, že nebude ochucená například šťávou, sirupem nebo přidaným ovocem. Pro minerální i kojenecké vody bude platit základní sazba, stejně jako pro kávu s mlékem nebo se smetanou. Vyplývá to z návrhu vládního balíčku na konsolidaci veřejných financí. Ministerstvo financí (MF) přijalo připomínku na zařazení rostlinného mléka do snížené sazby spolu s kravským mlékem. Odmítlo připomínky, které by zařadily do snížené sazby dětské pleny nebo menstruační pomůcky.

Vládní balíček má nově sloučit sníženou sazbu DPH ze současných deseti a 15 procent na jednu 12procentní. Do té mají být zařazené mimo jiné potraviny nebo stravování v restauracích. Z vypořádání připomínek vyplývá, že všechny nealkoholické i alkoholické nápoje včetně točeného piva budou v sazbě 21 procent. Vláda také chce u alkoholických nápojů zvýšit spotřební daň na lihoviny, naopak u takzvaného tichého vína zůstane na nulové sazbě.

Výjimku u DPH na nápoje má mít voda z kohoutku, pro kterou má platit snížená sazba. V důvodové zprávě materiálu ministerstvo upozorňuje, že se to bude týkat pouze čisté vody bez příchutě. "Ledová tříšť vyrobená z kohoutkové vody a ochucená sirupem bude v základní sazbě daně," uvádí. Podle materiálu aplikaci snížené sazby ale nebrání přidání dekorace do sklenice nebo na sklenici s kohoutkovou vodou. "Příkladně v podobě lístků máty," píše ministerstvo.

V původním návrhu se počítalo s výjimkou pouze pro kravské mléko, nově do snížené sazby mají patřit i rostlinné alternativy, jako jsou sojové nápoje, nápoje z ořechů, obilovin nebo na bázi semen, jako je například konopné mléko. Do snížené sazby budou patřit i ochucené verze nápojů, tedy například mléko s medem nebo mléčný koktejl se zmrzlinou. Platit to má i pro rostlinné alternativy. MF tak vyhovělo připomínkám ministerstev pro místní rozvoj a zdravotnictví, které argumentovalo tím, že v ČR trpí zhruba deset procent obyvatel alergií na laktózu. Zařazení minerálních a kojeneckých vod do nižší sazby požadoval Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Zařazení tamponů, vložek a dalších menstruačních pomůcek do nižší sazby DPH navrhovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. V připomínkách se uvádělo, že ženy z nízkopříjmových skupin společnosti jsou v případě, kdy si nemohou dovolit tyto pomůcky zajišťovat, ohroženy takzvanou menstruační chudobou.

MF k připomínkám, kterým nevyhovělo, uvedlo, že směřují ke změně konsolidačních opatření, respektive navržená opatření přesahují, a nelze jim proto vyhovět. "Připomínky směřující k odstranění či podstatné změně části návrhu týkající se konsolidačních opatření nelze posuzovat odděleně od ostatních, neboť tato opatření jsou součástí dohodnutého kompromisu všech vládních stran a směřují k hlavnímu cíli navržené úpravy, a to snížení deficitního hospodaření státu," píše úřad v úvodu materiálu, kde se vyjadřuje k připomínkám.

Témata:  voda

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy