Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daňové novinky pro rok 2024

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Při platbě daní sáhnou v příštím roce všichni daňoví poplatníci hlouběji do kapsy, zaměstnanci budou nově platit nemocenské pojištění, zvyšuje se povinné pojistné pro OSVČ, ruší se některé daňové slevy nebo se zvyšuje daň z nemovitých věcí. Podívejme se na hlavní daňové novinky.

V roce 2024 bude zaměstnancům z hrubé mzdy sráženo sociální pojištění, zdravotní pojištění a nově i nemocenské pojištění. Sazba nemocenského pojištění bude činit 0,6 % z hrubé mzdy. Při výpočtu nemocenského pojištění se nebudou uplatňovat žádné daňové slevy. „Manželskému páru s průměrnou mzdou klesne z důvodu platby nemocenského pojištění čistý rodinný měsíční příjem přibližně o pětistovku,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Rušení a omezení daňových slev

Pro rok 2024 se ruší daňová sleva na studenta a školkovné, omezení doznává i sleva na manželku (manžela), kterou bude možné při rozhodných příjmech do limitu čerpat pouze v případě péče o dítě do tří let. Nejvíce tedy daňové změny dopadnou na rodiny, které ještě za rok 2023 mohly čerpat školkovné a slevu na manželku (manžela) a v roce 2024 již tyto slevy nebudou moci uplatňovat. „Ještě za rok 2023 lze při uplatnění maximální částky školkovného na jedno dítě a slevy na manželku zaplatit na dani z příjmu méně o 42 140 Kč, což je značný daňový rozdíl oproti roku 2024, kdy rodina nebude moci uplatnit školkovné a nebude splňovat podmínku péče o dítě do tří let pro nárok na slevu na manželku,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

Vyšší odvody na pojistném pro OSVČ

Pro rok 2024 se zvyšují minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění pro živnostníky a podnikatele vykonávající hlavní činnost. Minimální záloha na zdravotní pojištění činí 2 968 Kč a minimální záloha na sociální pojištění 3 852 Kč. OSVČ platící minimální měsíční zálohy zaplatí měsíčně více na povinném pojistném o 1 154 Kč. Zvýšení minimálních záloh na povinném pojistném se promítá i do částek měsíční paušální daně. OSVČ, které dobrovolně vstoupí do paušálního režimu, budou v roce 2024 v prvním pásmu platit měsíční paušální platbu 7 498 Kč, ve druhém pásmu 16 745 Kč a ve třetím pásmu 27 139 Kč. „Sociální pojištění za rok 2024 se však prodraží i OSVČ s vyšším ziskem, neboť roční vyměřovací základ bude činit 55 % daňového základu, zatímco za rok 2023 je to 50 %,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Zvýšení daní pro lidi s vysokými příjmy

Sazby daně z příjmu fyzických osob se pro rok 2024 nemění, přesto lidé s vysokými příjmy zaplatí více na dani z příjmu, neboť vyšší 23% sazbě daně bude podléhat již daňový základ nad 1 582 812 Kč, zatímco za rok 2023 to bylo nad 1 935 552 Kč. Současně se zvyšuje maximální vyměřovací základ pro platbu sociálního pojištění z 1 935 552 Kč na 2 110 416 Kč. „Občané s velmi vysokými příjmy tak v roce 2024 zaplatí více nejenom na dani z příjmu, ale i na sociálním pojištění“ upřesňuje Gabriela Ivanco.

Témata:  daně

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy