Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA oznámily nový balík sankci proti Rusku a zemím, které mu pomáhají ve vojenském průmyslu. Je tam i Slovensko

Ministerstvo financí Spojených států
Ministerstvo financí Spojených států
Foto: Wikimedia Commons

Jedna z největších ruských leteckých společností Poběda (Pobyeda) se také stala terčem amerických protiruských sankcí.

Téměř 200 jednotlivců a subjektů, kteří přispívají k ruskému vojensko-průmyslovému komplexu a usnadňují mu obejít sankce, se stalo terčem sankcí amerického ministerstva financí, jak se uvádí v tiskové zprávě resortu.

Balíček sankcí míří na ruskou vojensko-průmyslovou základnu a také na fyzické a právnické osoby ve třetích zemích, které Rusku pomáhají nakupovat komponenty pro výrobu zbraní nebo obranných produktů. 

Pokud jde o země, které pomohly Rusku obejít západní sankce, USA zavedly restrikce vůči společnostem z Turecka, Číny, Slovenska, Belgie a Kyrgyzstánu, protože mohly pomoci Rusku obejít západní sankce.

Ministerstvo financí Spojených států uvalilo omezení na dvě ruské společnosti zapojené do výstavby plynárenské infrastruktury v Rusku: Neftegazstroy a VNYPYgazdobycha.

Mezi nově přidané položky na seznamu sankcí jsou:

- Závod na výrobu automobilů "Ural";
- Automobilový závod v Bryansku;
- Protonová továrna;
- 48. výzkumný ústav Ministerstva obrany Ruska;
- Elektrotechnický závod v Tomsku;
- Jedna z největších leteckých společností Poběda (Pobyeda).

V rámci opatření se připojilo i Ministerstvo zahraničí USA, které zařadilo na seznam další jednotlivce a společnosti zapojené do moskevského energetického, těžebního a hutnického sektoru.

Sankce se rovněž zaměřují na osoby spojené se smrtí vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, ​​který zemřel v únoru v sibiřském vězení, uvádí se v prohlášení.

Téměř 300 zasažených cílů zahrnovalo desítky aktérů obviněných z toho, že umožnili Rusku získat zoufale potřebné technologie a vybavení ze zahraničí, uvedlo ministerstvo financí.

Někteří z těch, na které se zaměřili, sídlili v zemích, jako je Čína, které čelily rostoucímu tlaku Washingtonu kvůli podpoře Ruska během jeho 15měsíční invaze na Ukrajinu.

"Spojené státy spolu s mnoha mezinárodními partnery jsou obzvláště znepokojeny subjekty sídlícími v Čínské lidové republice (ČLR) a dalších třetích zemích, které poskytují kritické vstupy pro ruskou vojensko-průmyslovou základnu," uvedlo prohlášení ministerstva financí.

Jak jsme již na začátkuzprávy uvedly, kromě Číny se cílené sankcionované neruské subjekty nachází v Ázerbájdžánu, Belgii, Slovensku, Turecku a Spojených arabských emirátech (SAE).

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Ministerstvo financí Spojených států

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy